OWAS (Ovako working posture analysing system) ERGONOMİ RİSK ANALİZİ

OWAS (Ovako working posture analysing system)

Finlandiya çelik endüstrisi tarafından 1970 yılında geliştirilen bir ergonomi risk analiz yöntemidir. Bu yöntem, çalışma duruşlarının değerlendirilmesi ve analizinde pratik bir yaklaşım sunar. OWAS, ergonomi eğitimi almayan personel tarafından kolayca uygulanabilir.

Başlangıçta çelik endüstrisinde kullanılan OWAS yöntemi, zamanla inşaat sektörü, tamir-bakım işleri, sağlık sektörü, süpermarketler ve mobilya imalatı gibi farklı sektörlerde de uygulanmıştır. Bu yöntem toplam 12 farklı sektörde başarıyla uygulanmıştır, ve en sık kullanıldığı sektörler "imalat sanayi" ve "sağlık ve sosyal yardım faaliyetleri" ile ilgilidir.

OWAS yöntemi, çalışanların duruşlarını değerlendirirken sırt, kol ve bacak pozisyonları olmak üzere toplamda 3 farklı yük seviyesindeki 4 sırt, 3 kol ve 7 bacak duruşunu kodlar. OWAS metodunda eylem seviyeleri, eylem gerektirmeyen 1 ile hızla düzeltici önlemlerin alınması gereken 4 arasında değişen bir ölçekte değerlendirilir. Bu sayede işyerlerindeki ergonomik riskler hızlı bir şekilde belirlenir ve gerekli önlemler alınabilir.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Tokgöz İş Sağlığı Eğitim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

WhatsApp, SMS, Mobil Telefon: 0 (532) 516 96 76
İzmir Merkez Ofis: Etiler Mah. 9 Eylül Meydanı A. Başaran No: 12 No: 120 Konak İZMİR TÜRKİYE

E-mail : drhasantokgoz@hotmail.com

www.tokgozgroup.com l www.ergonomiriskanalizi.com

TOKGÖZ İŞSAĞLIĞI EĞİTİM DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ © 2009 Tokgoz Ergonomi